NMSU branding

New Mexico State University

New Mexico State University

News Center




New Mexico FFA members receive awards and degrees

New Mexico FFA members won awards and received state and American FFA degrees during the 80th Annual FFA State Convention June 2-4 in Las Cruces at New Mexico State University.


More than 100 members received their state FFA degrees by conducting an agribusiness enterprise, which required earning or investing $1,000 in the project and completing two years of agricultural education classes.

Twenty students earned their American FFA degrees for completing five years of FFA and earning or investing $10,000 in an agribusiness enterprise.

The winners of contests held during convention, including the agriscience fair and public speaking, also were recognized.

The degree recipients and contest winners are listed below by chapter.

ALAMOGORDO
State degree: Heather Morrison
Agriscience: biochemistry, microbiology and food science - division 4: Chelsea Dennett and Lyle Danley

ANIMAS
American degree: Gabriel Martinez and Cammi Nicole Moore
State degree: Bryndee Payne and Dawna Walter
Outstanding reporter: Joli O'Byrne

ARTESIA
American degree: Allison Klein, Courtney Klein, Craig Mayberry, Seth Menefee and Brandi Polk
State degree: Dusty Anderson, Kara Chase, Amber Creamer, Shilo Matthews and Samantha Wooton
Top team: Greenhand Quiz

BELEN
American degree: Alexandera Hodges, Keisto Lucero and Dee Ann Sanchez
State degree: Allen Chavez, Ethan Hanks, Cecilia Sanchez and Catrina Wolfe

BLOOMFIELD
State degree: Jo-el Ashcroft

CAPITAN
State degree: Sara Rush

CARLSBAD
State degree: Ashley Marie Buffington, Beth Forehand and Tanja Hooten

CARRIZOZO
State degree: Casey Barela, Jennifer Shafer and Keith Sultemeir

CLAYTON
State degree: Gabrielle Allaire, Britney Beckner, Amber Clingingsmith, Ryan Diller, Joel Friar, Bradley Fuller, Brian Montoya, Stephanie Reeves, Will Sowers, Julie Vandiver and Taylor Wallace

CLOVIS
American degree: DeeAnn Shafer
State degree: Jack Carpenter

DEMING
State degree: Wry Hurt and Kursty Keeler

DES MOINES
State degree: Amaris Newkirk

DEXTER
American degree: Ashley Scitern
State degree: Kristi Benedict and Brad Shumate
Top individual: Greenhand Quiz - Mason Moore
Top team: Agricultural Marketing

ELIDA
State degree: Ryan Best

GADSDEN
State degree: Ashley Terrazaz and Oscar Trejo

HAGERMAN
American degree: A'Lora Norris
State degree: Kayci Lucero, Thad Mason and Bryan Morris
Public speaking: Chapter Prepared - Karol Rodriguez

HARDING COUNTY
State degree: Talya M. Jeffery and Jerome Wheeler

HATCH
State degree: Abby Turner
HOUSE
State degree: Roy Hampton and Jonas Moya

LAS CRUCES
State degree: Cody Britton, Ashley Collins, Joan Gallegos, Katie Grandle, Lawrence Grooms, Jodi Lindsay, Quentin Preece and Cody Wagner
Agriscience: engineering - division 4: Cody Britton and Gabriel Gonzales

LAS VEGAS
State degree: Candace Roybal

LOVINGTON
State degree: Cooper McDaniel

MELROSE
American degree: Lauren Widner
State degree: Cory Allen, Call Barnard, Aaron Belcher, Kevin Estes, Bryce Lockmiller, Zackery Pack, Meredith Sanders and Lainey Widner

MESA VISTA
State degree: Kayla Avalos, Alicia Maez and Kenneth Sandoval

MORIARTY
American degree: Arianne Wilbanks
State degree: Kaitlyn Bates, Brittanie Brayman, Carrie Bullen, Corrie Fulfer, Kadee Grubb, Amanda Jaramillo, Cecilia Kennedy, Ashley Lee, Alex Salazaar, Kristin Wargowsky and Jessica Wells
Agriscience: biochemistry, microbiology and food science - division 3: Melissa Burson and Kolene Winn

QUEMADO
American degree: Rylan Carver
State degree: Amanda Cox, Keldi McKinley and Morgan Williams

RATON
State degree: Garydale Grubelnik

ROSWELL
Roswell High School
State degree: Raymond Romero, Paige Smith, Wade Smith and Taylor Whitcamp
Agriscience: zoology - division 4: Wade Smith and Taylor Whitcamp

Goddard High School
American degree: Tim George
State degree: Cole Burson, D'Neka Lopez, Brad Shumate, Braden Wagner and Kelsey Wooton

SAN JON
Creed: Chelsea Tilman
Top team: Agricultural Issues

SANTA FE
State degree: Joel Gonzales

SANTA ROSA
Agriscience: biochemistry, microbiology and food science - division 1: Krita Gonzales; environmental sciences - division 1: Gary Agar; botany - division 1: Lawrence Velasquez

SHIPROCK
Agriscience: environmental sciences - division 2: Lee Anderson Jim; zoology - division 2: Shantel Begay

SILVER CITY
Talent show: Amber Perry

SOCORRO
State degree: Shannon Del Curto and Ryan Garrett

TEXICO
American degree: Mikayla Cherry and Melissa Freitas
State degree: Brooke Bailey, Laiken Crist, Braeden Hadley, Holly Harrison, Aaron Lockmiller, Shelby Queener, Levi Richards and Caiden Thomas
Greenhand public speaking: Fallon Scanlon
Chapter extemporaneous public speaking: Lakin Crist
Job interview: Bradin Hadley

TUCUMCARI
American degree: Brandon Sours
State degree: Caitlyn Romero

TULAROSA
Agriscience: botany - division 2: ShayElla Smotherman